Fjällräven Kånken Big, sort
På lager i webshop. Kontakt din lokale butik for deres lagerstatus.
Den originale Kånken er kommet til verden i 78 og i 82 kom Kånken Big til. Denne udgave er vokset 4 liter i forhold til den klassiske model, og kan derfor lige rumme det mere, der gør at du også lige kan have de mest nødvendige indkøb med hjem.
Kånekn Big er solgt i utallige udgaver til studerende til brug for bøger til og fra studiet, men modellen er også en populær rygsæk til skovture o. lign.
Detaljer: Stort rum med lynlås, lille lynlås lomme på fronten. En avis lomme på venstre side, polstrede skulderremme, sidde underlag i ryg.
Farve: Sort.
Vægt: 350 gram
Mål: Højde 45 cm / Bredde 35 cm / Dybde 13 cm
Volume: cirka 20 liter
Materiale: Vinylon F. / Remme i Polypropylene
Materiale information: Vinylon F er et kunststof materiale med de samme egenskaber som en bomuldsfiber. Dette indebærer at materialet udvider sig, når det bliver fugtigt og lukker utæthederne mellem fibrene. Dette giver materialet naturligt vandafvisende egenskaber og derfor er materialet ikke coatet. Vinylon er både let og slidstærkt.