Verdens letteste enkelt reb - så enkelt er det...
Og dermed også det ultimative reb til lange sportsruter, hvor vægten betyder forskellen mellem succes og fiasko. Noget der også bliver understøttet af længden på hele 70 meter.
Dette er rebet til dig der ved hvad du vil have. Søger du et ekstremt let enkelt reb, så findes det pt. ingen rigtige konkurrenter Serenity, der med sine 8,9 mm kun vejer 52 gram / meter.
Serenity er rebet der "ikke kan lade sig gøre" at producere.
Når det alligevel er lykkedes Mammut, som den første reb producent i verden, at gå under den magiske grænse på 9 mm så skyldes det den unikke Coating Finish teknologi gør det muligt at lave tyndere reb med højere styrke, fordi det reducerer friktionen inde i rebet. Superdry behandlingen gør rebet afvisende over for fugt og skidt, samtidig med at det minimerer rebtrækket. Noget der kan mærkes allerede første dag på klippen.
Mammut Serenity er "lap coiled" dvs. at rebet er kvejlet op så du kan bruge det direkte fra pakken, uden at det bliver snoet.
Tykkelsen på 8,9 mm gør det nødvendigt at anvende en moderne rebbremse, til tynde reb, som f.eks. Petzl's Reverso 3.
Længde: 70 meter.
Diameter: 8,9 mm.
UIAA fald: 5.
Vægt/m: 52 gram.
Fangryk: 9,5 kN.
Statisk forlængelse (80 kg): 7%
Dynamisk forlængelse (første fald): 29%
Strømpeandel: 32%
Farve: Orange.
Noget af det der går Mammut reb enestående er holdbarheden. Mammut klatre reb har, ved optimal opbevaring og brug, en maksimal levetid på 10 år. OBS: alle reb kan udsættes for slid der gør at de bør kasseres efter første anvendelsesgang