Naturen I Maden - 10-12 år (Grøn)
FIND I BUTIK
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ weekDay.translated.name }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
FIND I BUTIK
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ weekDay.translated.name }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Beskrivelse
Beskrivelse
Naturen i Maden / 10-12 år
Info om mærket:
Naturen i Maden mærket er til juniorspejdere og andre spejdere ml. 10-12 år.
Ved at bruge sanserne, eksperimentere, lære nye lege og fejre fælles resultater vil spejderne med mærket ’Naturen i Maden 10-12 år’ opdage nye sider af naturen og afprøve måder at samarbejde med den usynlige natur for at lave lækker mad.
Spejderne skal i fællesskab:
- Skabe smag og holdbarhed til grøntsager over en eller flere uger ved hjælp af salt
- Lave friskost ud af kærnemælk
- Blive bekendt med de fem naturriger (planter, dyr, svampe, bakterier og alger)
- Reflektere over, hvilke bakterier og ingredienser (fx salt), der især er vigtige at samarbejde med for at skabe smag og holdbarhed – og hvor i naturen de stammer fra
Varighed:
Mærket kan tages på 4 møder
Baggrund og mere info:
Naturen i Maden-mærket findes i tre formater; for de 8-10 årige, de 10-12 årige og de 12-16 årige. Naturen i Maden er lavet på tværs af korpsene (på linje med Science Pirater) og man kan tilgå aktivitetsmaterialet på denne hjemmeside - https://spejderne.dk/projekter/naturen-i-maden/ - eller fra korpsenes egne hjemmesider. For spørgsmål, skriv til enten Tobias på tol@dds.dk eller Sus på sus@kfumspejderne.dk
Udviklingen af mærkerne er støttet af Novo Nordisk Fonden og lavet i samarbejde med Haver til Maver, DTU Biosustain, Biotech Academy, Hotel- og Restaurantskolen og en række frivillige spejdere på tværs af korps.
Specifikationer
Specifikationer
| Varenummer | 518917 |
|---|
FÅ HJÆLP AF EN EKSPERT
Tlf: 43 55 35 00
kundeservice@spejdersport.dk
Alle hverdage 12.00 - 15.00