Nikwax Cotton Proof Bomuldsimprægering 300 ml
FIND I BUTIK
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ weekDay.translated.name }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
FIND I BUTIK
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ weekDay.translated.name }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Beskrivelse
Beskrivelse
Imprægnering til bomuld og polycotton
Nikwax Cotton Proof er en vaskbar imprægnering til bomuld, polycotton og canvas. Den gør materialet mere vandafvisende, så det optager mindre vand i vådt vejr og derfor ikke bliver unødigt tungt og langsomt om at tørre.
Cotton Proof er velegnet til blandt andet bomuldsjakker, trekking- og friluftsbukser samt andet udstyr i bomuld, polycotton eller canvas, der bruges udendørs. Imprægneringen kan anvendes i vaskemaskinen eller påføres i hånden og er fri for PFAS.
Mindre vandoptagelse i vådt vejr
Bomuld er et stærkt og åndbart naturmateriale, men det har den ulempe, at fibrene optager meget vand. Når bomuld bliver vådt, bliver det tungere og tørrer langsomt. Samtidig mister våde bomuldsprodukter noget af deres isoleringsevne og kan føles kolde og klamme, hvilket især er ubehageligt, hvis materialet er direkte mod huden.
Nikwax Cotton Proof giver bomuldsprodukter en holdbar vandafvisende behandling, som får vand til at perle af overfladen i stedet for at trænge ind i stoffet. Det mindsker vandoptagelsen og hjælper materialet med at bevare sin funktion, hvis vejret bliver vådt.
Det er derfor en god idé at imprægnere bomulds- og polycottonbeklædning som f.eks. Fjällräven-bukser og tilsvarende friluftsbukser før en længere tur. Ved regelmæssig brug kan bukserne med fordel genimprægneres 1-2 gange pr. sæson eller efter behov.
Jakker og anden beklædning i bomuld bør imprægneres før hver sæson og eventuelt genimprægneres i løbet af sæsonen, når materialet begynder at optage mere vand.
Nem at bruge
Cotton Proof er en wash-in-imprægnering, som er nem at bruge. Den kan anvendes i vaskemaskinen eller påføres i hånden og er udviklet til bomuld, polycotton og canvas.
Detaljer:
-
Wash-in-imprægnering til bomuld, polycotton og canvas
-
Gør materialet mere vandafvisende
-
Reducerer vandoptagelse og vægtøgning i vådt vejr
-
Hjælper med at bevare materialets åndbarhed
-
Kan bruges i vaskemaskine eller i hånden
-
Fri for PFAS
-
Ikke brandfarlig
Samlet vurdering
Nikwax Cotton Proof er en enkel løsning til bomuldsbeklædning og udstyr, der bruges udendørs. Den gør ikke materialet vandtæt, men reducerer vandoptagelsen, så tøjet eller udstyret holder sig lettere, bevarer sin funktion bedre og tørrer hurtigere i vådt vejr.
Specifikationer
Specifikationer
| Mærke | NIKWAX |
|---|---|
| Varenummer | 522427 |
FÅ HJÆLP AF EN EKSPERT
Tlf: 43 55 35 00
kundeservice@spejdersport.dk
Alle hverdage 12.00 - 15.00